کولینگ تاور(Cooling tower) یا برج خنک کننده چیست؟

هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه اطلاعات تخصصی و خدمات فنی و بازرگانی در حوزه برج خنک کن صنعتی و مسکونی می باشد.

 

اصول کارکرد برج های خنک کن:

در این بخش ابتدا به بیان مفهوم تبخیر سطحی که از مبانی انتقال حرارت در برج های خنک کن می باشد می پردازیم.

تبخیر سطحی : تبخیر سطحی فرآیندی است که در آن، مایع مورد نظر به حالت بخار در می آید و گرمای نهان تبخیر را از محیط جذب می کند. به صورت کلی هر مایعی به میزان مشخصی در هر دما دچار تبخیر می شود. 

گرمای مورد نیاز برای تبخیر(Q) با جرم جسم (m) رابطه مستقیم دارد و برای تبدیل تناسب به تساوی به یک ضریب نیاز داریم که در اینجا به نوع مایع بستگی دارد و با LV نشان داده می‏شود. بنابراین داریم:

QV=mLV 

 

تن تبرید در برج های خنک کننده  و نحوه محاسبه انتقال حرارت :

تن تبرید چیست؟ تن تبرید یک واحد استاندارد در حوزه تهویه مطبوع می باشد. تن تبرید مقدار سرمایشی است که در اثر ذوب شدن یک تن یخ 0C و تبدیل آن به آب 0C در طول ساعت 24 حاصل می شود. هر تن تبرید معادل  (12000btu/hr) یا Kw 3.5 می باشد.

 

نماد تن تبرید در محاسبات RT است.

در حوزه کاری برج های خنک کن یا کولینگ تاور باید توجه داشت اگرچه تن تبرید به عنوان واحد انتخاب چیلر ها مناسب است، لیکن انتخاب برج ختک کننده بر حسب تن تبرید مناسب نمی باشد. دلیل این نکته، وابستگی مشخصات و ابعاد برج خنک کن به آب و هوا و رطوبت نسبی است. به عنوان مثال یک برج خنک کن با ظرفیت 100 تن در شهر اهواز یا آبادان، با یک برج خنک کن با ظرفیت 100 تن در مشهد از لحاظ ابعادی و مشخصات کاملا متفاوت است. 

دمای مرطوب یا وت بالب چیست : در مباحث مربوط به تهویه دمای خشک محیط دمایی است که به وسیله دماسنجی که در فضای باز و محلی دور از تابش مستقیم آفتاب قرار گرفته باشد، مشخص می گردد.

دمای خشک محیط در هر منطقه طبق اطلاعات استخراج شده از ایستگاههای هواشناسی مربوطه، دارای میانگین حداقل و میانگین حداکثر می باشد که در محاسبات مربوط به تهویه به عنوان مرجع مورد استفاده قرار می گیرد.

تعریف دمای حباب مرطوب یا وت بالب (Wet Bulb) : با توجه به تعریف بیان شده در خصوص دمای خشک، اگر به دور حباب دماسنجی، پارچه ای پیچانده، آنرا خیس کنیم و دما سنج را بچرخانیم، دمایی که به دست می آید به Wet Bulb یا دمای حباب مرطوب معروف است. این دما یک دمای تعادلی است که به میزان دمای خشک هوا و رطوبت نسبی و همچنین ارتفاع از سطح دریا وابسته است.

نحوه محاسبه دمای مرطوب با استفاده از دمای خشک و رطوبت نسبی که کمک چارت سایکرومتریک می باشد که در ادامه لینک دانلود چارت سایکرومتریک قرار داده شده است.

  دانلود نمودار سایکرومتریک

به عنوان مثال در بسیاری از طراحی ها محاسبات برج خنک کن در تهران بر مبنای دمای خشک 40 در جه و دمای مرطوب 22 درجه سانتیگراد می باشد که البته در سالیان اخیر دمای خشک و مرطوب تهران افزایش یافته و حتی در مناطق مختلف شهر متفاوت می باشد.

دلیل اهمیت دمای مرطوب در محاسبات برج خنک کن این مطلب است که بر خلاف چیلر ها که ظرفیت مشخصی دارند، بیان ظرفیت برج خنک کننده بر حسب تن تبرید در کشور ایران منطقی نیست، زیرا یک برج با ظرفیت 100 تن تبرید در تهران، مشخصاتی متفاوت از یک برج با همین ظرفیت در شهر اهواز(با رطوبت نسبی بالا) یا اصفهان و مشهد و تبریز خواهد داشت. 

توجه به این نکته مشخص می کند که برای انتخاب یک برج خنک کن باید حتما از یک مشاور متخصص در این حوزه استفاده کرد تا پس از انتخاب برج، از نظر کارایی و عملکرد متحمل خسارت نگردید.

خدمات شرکت آراکو در حوزه انتخاب و طراحی اولیه برج خنک کننده برای سازمانها و مجتمع های تجاری و مسکونی به شرح ذیل می باشد:

  • دریافت اطلاعات فنی (شامل مشخصات چیلر  یا مشخصات دمای آب ورودی و خروجی برج در کارخانه ها)
  • دریافت اطلاعات اقلیمی و شرایط آب در منطقه
  • ارائه پیشنهاد مالی و زمانی خدمات مشاوره و عقد قرارداد
  • طراحی اولیه برج خنک کن
  • دریافت استعلام از شرکت های معتبر تولید کننده بر حسب اولویت مشتری(کیفیت، قیمت، زمان تحویل)
  • انتخاب سه شرکت برتر با توجه به اولویت مشتری
  • بازدید از کارخانه های تولید کنندگان برگزیده و تهیه گزارش تصویری برای کارفرما
  • ارائه گزارش نهایی و اولویت بندی تولید کنندگان به منظور خرید نهایی

 در مطالب بعدی در خصوص انواع برج خنک کن و مزایای و معایب هریک از موارد توضیح داده خواهد شد.

طراحی و فروش کولینگ تاور های صنعتی، مسکونی و تجاری

شرکت آراکو

محمد قربانعلی بیک

09124780268

02166561974

www.araco.ir